Letní časy      

Letní a zimní čas na našem území
Pásmový čas byl u nás zaveden 01-10-1891

Vysvětlivky (Legend)
SELČ - letní čas (odečíst 2 hodiny)
ZČ - zimní čas (odečíst 0 hodin)
SEČ - středoevropský čas (odečíst 1 hodinu)
UT - Universal Time (Grenwich Mean Time - GMT)


Zatím platí pravidlo, že středoevropský letní čas (SELČ) se zavádí o poslední březnové neděli ve dvě hodiny v noci.
Návrat ze SELČ zpět na SEČ se koná poslední říjnovou neděli zase ve dvě hodiny v noci.

Neznám astrologa, který by vítal takovéto šibování z časem. Při výpočtu horoskopu musí totiž být neustále ve střehu a sledovat, zda byl v okamžiku narození zaveden letní čas, či nikoliv.

Měnit dvakrát ročně čas je zvěrstvo, které venkoncem nevede k žádnému užitku. Je to atak na biorytmy občanů.

18.9.2021
Změny času měly v Evropské unii skončit původně v roce 2019, členské státy se ale na jednotném čase nedohodly. Následující termín zrušení časového střídání byl letos.
"Přebíráme aplikaci jednotného postupu na úrovni evropské. Nic se nemění a letní čas funguje v Evropě od roku 1979 s výjimkou Ruska, Běloruska, Islandu, Grónska a norských ostrovů," řekla Maláčová.
Podle dosavadní evropské směrnice začíná letní čas v členských zemích poslední březnovou neděli a končí poslední neděli v říjnu. Podle nařízení tak letní čas příští rok potrvá od 27. března do 30. října, v roce 2023 od 26. března do 29. října, v roce 2024 od 31. března do 27. října, v roce 2025 od 30. března do 26. října a v roce 2026 od 29. března do 25. října. Ministerstvo práce v podkladech k předpisu napsalo, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na pět let je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu.
Letní čas se zaváděl původně kvůli snížení spotřeby energie. Podle podkladů pro vládu analýzy z některých států ukázaly, že úspory jsou minimální. Podle zjištění Evropské komise z roku 2007 většina dotázaných unijních zemí uváděla, že letní čas nemá významnější vliv ani na zemědělství, dopravu či cestovní ruch.
Někteří experti navíc poukazují na dopady časových posunů na lidské zdraví. Výzkumu biorytmů se věnovala například bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Mluvila o tom, že přechod na letní čas s "chybějící hodinou" způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Někteří lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá.
Evropská komise před třemi lety kvůli sílící kritice střídání času uspořádala takzvané veřejné konzultace. Podle ministerstva práce dorazilo 4,6 milionu odpovědí. Po zrušení změn času se tehdy vyslovilo 84 procent respondentů. Komise poté předložila návrh směrnice, podle níž se čas měl měnit naposledy v roce 2019. Shoda na jednotném čase není.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní. Expertky z Akademie věd ČR na únorovém semináři v Senátu uvedly, že kvůli zdraví by byl vhodnější zimní čas. Při letním čase by se v zimě rozednívalo až kolem 09:00 a řada lidí by podle vědkyň své biologické hodiny neměla s tímto nastavením seřízené, což by mohlo vést k civilizačním chorobám, nižší produktivitě i příjmům či ke zhoršení studijních výsledků. Zastánci letního času naopak poukazují na to, že se život změnil a velká část lidí už nemusí začít pracovat se svítáním, naopak mohou po práci využít delší denní světlo k relaxaci a sportu.
K vydání nařízení s termíny střídání času zmocňuje vládu zákon z roku 1946. Trvale se přechod na letní čas v tehdejším Československu zavedl v roce 1979. Od té doby kabinety určují data začátku a konce. Dosud poslední nařízení pokrývalo pět let od roku 2017 do letoška.


...Jiný případ je státem organizovaná manipulace s časem. Aniž by k tomu byly rozumné důvody, mění se nám svévolně pracovní doba. Je zde podezření, že kromě porušení zákoníku práce posunutí času škodí zdraví a způsobuje ekonomické škody. Přesto nikdo nepodává trestní oznámení na neznámého pachatele a Interpol nestíhá na základě mezinárodního zatykače účastníky tohoto zločinného spiknutí. Čas bychom si měli bránit...

Ivan Hoffman v Deníku dne 31-03-2008

Přechod na letní čas už úspory energie nepřináší

Praha/ Po desetiletí tradovaný argument, že největší přínos přechodu na letní čas je v úspoře energie, už neplatí. Podle oslovených energetiků je vliv na spotřebu elektřiny zcela minimální. Odpůrci navíc poukazují na zdravotní potíže. "Venkovní teplota ovlivňuje spotřebu elektřiny mnohem více než světlo", uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Energetici ale upozorňují, že se snižuje rozdíl mezi spotřebou v zimě a v létě. Je to dáno širším používáním klimatizace, které odběry zvedá. "Lidé chladí čím dál tím více", uvedl Holubec.

článek v Deníku dne 29-03-2008

Včera vydala elektrárenská společnost ČEZ (30-10-2005) prohlášení, že úspora elekrické energie je zanedbatelná.
Současně vydala vláda na serveru www.idnes.cz zprávu, že zavádění letního času významně uspoří elektřinu. Skutečnost bude asi taková, že se přizpůsobujeme EU, kde se letní čas zavádí a politici k tomu mají nějaké skryté důvody. Jestli není takovým důvodem, že premiérové vlád si dávají navzájem dárky - hodinky vykládané brilianty a dvakrát za rok mají důvod potěšit se svou sbírkou náramkových časoměřičů a točit ručičkami jednou dopředu a podruhé dozadu.




Letní časy a časová pásma ve světě.



Graf délky dne, východu a západů Slunce a změny na letní čas (klikni na obrázek)

Graf délky dne
Převzato z webu http://www.archivalie.webzdarma.cz/Graf_delky_dne.jpg




12.8.2002 at 10:14 Letní čas
1. email pana Skácela
Druhá polovina slova "astrologický" se nepřímo týká tzv."letního času" (dále jen LČ). Z jaké, vlastně čí LOGIKY LČ vyplývá a proč je přes odpor části obyvatelstva v ČR zaváděn? Doposud nikdo odpovědně neodpověděl na otázku, co LČ přináší. Místo proklamovaných úspor el.energie je naopak její vyšší spotřeba. Negativní dopad na zdraví občanů vám potvrdí každý seriozní lékař. Proč tato profese zahajuje práci v 7 až 8 hodin?
Zkusme prosadit zrušení LČ v ČR a vzápětí se ukáže, kdo LČ potřebuje. Víte to? Víte, že v USA platí zákon, podle něhož může každý stát unie vyhlásit referendum a LČ zrušit? Proč to nejde v Evropě, jsme snad zaostalejší? Nikoliv.
Pokud někdo tvrdí, že zrušení LČ by přineslo větší potíže než jeho každodenní snášení, nevěřte mu. Žádné nebudou. Pomozte nám zjistit prokazatelné úspory ze zavádění LČ. Kdo, kde a v jaké výši el.energii spoří? Domácnosti to nejsou, ověřet si to. Na určitou a vážnou odpověď se těším. Skácel Petr@seznam.czTalismanem pro nejurozenější byl kořen mandragory. Rudolf II. u sebe nosil hned dva. Kořen v podobě lidské postavy se musel vykopat ze země pouze za úplňkové noci, která připadá na pátek v době slunovratu. Při vykopání ale prý naříkal lidským hlasem tak strašlivě, že to opovážlivce mohlo dohnat k šílenství.

2. email pana Skácela
Vysvětlete mně, na základě čeho je tzv."letní čas"(dále jen LČ) zaváděn. Na úvodní stránce píšete:"Vláda ČR schválila na 5 let zavádění LČ". Ptám se - co schválila? Já si myslím, že správná formulace by měla znít "nařídila", protože LČ je zaváděn na základě vládních nařízení. Víte? Pokud chcete seriózně informovat, opravte uvedenou větu. Jest-li tam chcete uvést na základě čeho vydala vláda vládní nařízení a 10 milionů občanů musí poslechnout, sdělím vám to. Napište mně na adr. Skácel Petr, 9.května 255 Rájec-Jestřebí 679 02. Dík.

Vážený pane Skácele,
i mně zavádění letního času leze na nervy, jen proto, že při sestavování horoskopu musím si hlídat, jestli nebyl zaveden právě letní čas. Jenže co naděláme, když podle výzkumu veřejného mínění 60 procentům obyvatelstva zavádění letního času nevadí.
Váš Karel Tichý

Hodně se mluví o temných letech padesátých, ale světlý čin v roce 1950 bylo zrušení hýbání s časem na příštích 29 let.
Pro neznalé připomínám, že naši předkové měli poledne (12 hodin) v okamžiku, kdy Slunce bylo nejvýše nad hlavou, kulminovalo a pomalu se chystalo klesat k západu. V době, kdy je zaveden letní čas je umělé poledne předčasně už v 11 hodin pásmového času.
Pokud půjdete za úplňku o půlnoci kopat kouzelný kořen mandragory, tak zjistíte, že jste přišli pozdě - půlnoc už byla před hodinou, ve 23 hodin.



Mezi současnými "astrologickými podnikateli" jsou bohužel i takoví, kteří nevědí, kdy a kde platí letní čas, hvězdnou mapu nikdy neviděli, natož astroláb, dokonce nemají ani zeměpisný atlas, solární horoskop si pletou s ingresy a o těch, co o astrologii skutečně něco vědí prohlašují, že jsou pro ně nuly.

Milan Špůrek, Astro 41/2000

Z diskuzního fora:

Autor: píďa
Titulek: Mě to teda vadí
Změny času mi vadí? K čemu vlastně jsou dobré? Víte, co to je předělat batoleti nebo malému dítěti spací režim? Proč má najednou vstávat o hodinu dřív a o hodinu dříve chodit spát? Stejně několik měsíců žijeme po staru. Dokonce hodiny v dětském pokojíčku máme nějaký čas na starém čase, dokud se nepředěláme na nový. A to jde pouze po částech. Takže, než se posuneme úplně, trvá to třeba 3 měsíce. Tak ať mi už proboha někdo vysvětlí, proč tohle absolvujeme 2x do roka? A chci rozumné argumenty!




Z webu http://diskuse.doktorka.cz/letni-cas/

22. 3. 2005 20:02:00, Burský
Zase jsme poručili!!!
Ne sice větru a dešti, jak jsme se pokoušeli mnoho let, ale poručili jsme hodinám. A honosíme se tím, jaké miliony to přináší do státní pokladny.
Koncem roku 1979, tedy po posledním zavedení letního času u nás, jsem si poprvé přečetl, jakou úsporu nám přineslo zavedení letního času. Psalo se tenkrát, že se u nás tímto způsobem ušetřilo 220 milionů kWh elektrické energie. Nevím jak statistikové k tomuto zjištění dospěli, ale budiž. Já jsem si to ovšem už tenkrát trochu propočetl: Naše republika v těch dobách měla 15milionů obyvatel. Jestliže budeme počítat, že letní čas trvá půl roku, tak úspora na jednoho obyvatele a den činila přibližně 0,1kWh, což při tehdejší ceně elektřiny bylo asi 10 haléřů. Takže za roční úsporu každého z nás asi 18korun jsme půl roku vstávali o hodinu dříve. Trochu malá úspora za hodinu spánku.
Nyní nám statistika předkládá úsporu asi 330 milionů. Čili na jednoho obyvatele asi 30Kč za rok. Budeme-li brát v úvahu inflaci, tak úspory za těch 25 let dosti poklesly. A to zase ponechávám stranou otázku, jak se vlastně tato úspora zjistila. V každém případě bych si však dovolil tvrdit, že náklady na odstranění zdravotních potíží lidí vyvolaných touto změnou, budou vyšší než proklamované úspory.
Ve svém okolí jsem nenašel nikoho, kdo by letní čas hodnotil jako věc rozumnou. Mnohokrát jsem sledoval v televizi, jak se reportéři ptali lidí na jejích názor na tuto problematiku. Jejích odpovědi byly v podstatě dvojího druhu: většina letní čas odsuzovala, menší část říkala že je jim to jedno. Ale nikdy jsem nezaznamenal odpověď, že letní čas je dobrá a užitečná věc. Že by náhoda?
Domnívám se, že každý uzákoněný nesmysl má životnost asi 40 roků. Takže 25 let budeme mít letos za sebou, tak nás ještě 15 let čeká. Já se toho už nedožiji, ale přeji další generaci, aby se zrušení letního času ve zdraví dožila. Protože kdybychom se snažili jakkoliv čas upravovat, nikdy neprodloužíme ani nezkrátíme den byť o jedinou sekundu!

Alois Burský, Rudice 98
p. Nezdenice 687 32

23. 3. 2005 12:16:00, VL
Musím Vám dát za pravdu! Je mi přes 50 roků, takže pamatuji začátky letního času. Čím jsem starší, tím mi adaptace na změnu času dělá větší potíže. Nesporný je ovšem fakt, že posunutí času o 1 hod. dopředu je v létě perfektní, protože než přijdu z práce domů, tak je ještě teplo a dlouho světlo, ovšem to je jediný klad. Co se týče úspor, tak máte pravdu. Ještě bych podotkl, že úspory v měsících duben a říjen budou asi minimální a v těchto dvou měsících nemají praktický význam. Proto bych navrhoval buďto nepřecházet na letní čas ze SEČ a nebo letní čas nechat po celý rok, protože v zimě je to úplně jedno, ráno vstáváte za tmy a domů se vracíte z práce také za tmy. Tolik k problému.

23. 3. 2005 13:00:00, Zuzka
Naprostý souhlas s odporem k tzv. letnímu času ! Sice znám pár lidí, kteří tvrdí, že jim vyhovuje, ale jsou to vesměs "skřivani", kteří se aspoň nemusejí nad ránem trápit dlouho v posteli. Co mě ale zaráží, je velmi častý pseudoargument, že "aspoň přijdu dřív z práce a je déle světlo, víc si užiju atp." Proboha, to snad ne?!!! Kdo těm lidem brání, aby si kdykoli, kdy se jim zlíbí, vstali klidně i o 2 nebo 3 hodiny dříve a budou mít tak dlouhé odpoledne, že se jim o tom ani nesní ! K tomu snad nepotřebujeme infantilní trik s hodinovými ručičkami, který je spoustě lidí na obtíž !? Ti si totiž vybrat zpravidla nemohou, že si ještě hodinku přispí... Divím se, že v naší jakžtakž osvícené době se ještě musíme trápit s tímto Hitlerovým výmyslem...

23. 3. 2005 14:21:00, Ala
Sice ráno vstanu o hodinu dříve, ale jsem za to o hodně dříve unavena, takže odpoledne stejně prospím a nemám z něho už vůbec nic.




Letní čas patří na smetiště dějin.

Letní čas mi vadí tak, jako mi čtyřicet let vadil komunismus v naší zemi, a čekal jsem, že demokracie přinese konec tomuto nesmyslu. Bohužel se tak nestalo a lidem je stále nezákonně ukrajováno z jejich života. I zastánci letního času přiznávají, že lidé mají minimálně několik dní až týden s přesunem času potíže. Pak je to tedy do roka až čtrnáct dní a za čtyřiadvacet let jde u každého člověka minimálně o rok života, který takto obětoval.

Česká republika je ideálně rozprostřena kolem patnáctého poledníku procházejícího Jindřichovým Hradcem, takže středoevropský čas je pro nás zcela ideální a odchylky od něj jsou zanedbatelné. Dále je možno prokázat, že v naší zeměpisné šířce je po celý rok od osmi ráno do čtyř odpoledne středoevropského času denní světlo. Jarním posunem o hodinu dopředu si tuto dobu denního světla omezujeme a dostáváme se naprosto zbytečně do situace, kdy je nutno ráno uměle svítit. Letní čas je výplodem let první a druhé světové války, tedy doby značně kritické a nedůstojné toho, aby se dnes její „vymoženosti" aplikovaly. Koncem sedmdesátých let byl zaveden i u nás jako důsledek takzvané naftové krize a obav z nedostatku energetických zdrojů. Přínos zavedení letního času bolševické vlády spatřovaly v tom, že lidé vstanou o hodinu dříve a budou moci po odpoledních déle pracovat na brigádách a podobně. Vzorem jim pak byly ony zmíněné válečné časy, a dokonce i bezostyšné odvolávání se na to, že „na Západě" je to taky, což je nám v podstatě omíláno dodnes.

Je typické pro bývalý režim, že jednou z prvních reakcí na některé nesměle odmítavé postoje občanů byl článek v Rudém právu s názvem: „Nechce se jim vstávat", v němž byli odpůrci letního času osočováni z lenosti apod. Tento postoj se dodnes nezměnil. Lidé, kterým letní čas vadí, jsou stále označování jako kverulanti, nespokojenci či labilní osobnosti.
Přitom je nezbytné se k těm, kterým letní čas vadí, postavit jako k lidem, jejichž potřeby musíme respektovat, přičemž ostatním by prakticky žádná újma nevznikla. Byla-li by totiž občanům položena otázka: „Vadilo by vám zrušení letního času?", většina by jistě odpověděla, že nevadilo. I když se v současnosti posunuly začátky pracovní doby v mnoha případech na devět hodin letního času, zůstává trvale počátek výuky ve školách v osm hodin letního času, tedy v sedm hodin ráno času středoevropského. Děti a mládež tak musí po dobu trvání letního času vstávat minimálně v šest hodin středoevropského času, mnohdy i dříve.

Těmto galejím se naše děti nemohou nijak vyhnout. O zdravotních problémech malých dětí a školáků toho napsaly kompetentní osoby více než dost, přičemž to je vlastně ten nejzávažnější problém.

Jaký prospěch mají ze zavádění letního času současní vládci, se mi nepodařilo zjistit, neboť v poslední době padl i ten největší mýtus o potřebě zavádění letního času - energetické úspory. Už i mluvčí ČEZ v české televizi přiznal, že v podstatě k žádným prokazatelným úsporám nedochází. Prokázat lze tedy jen náklady a ztráty spojené se zaváděním letního času.
A tak nezbývá než doufat, že letní čas, který zavedli válečníci a totalitáři dvacátého století jako neodůvodnitelnou a zbytečnou pitomost, která narušuje biorytmus zejména naším školou povinným dětem, nám novodobí vládcové konečně už jednou provždy zruší. Proto žádám novodobé vládce u nás i v Evropě: přestaňte s námi manipulovat jako za války! Odstraňte letní čas na smetiště dějin!

Profesor VUT v Brně Zdeněk Kolíbal v MF Dnes ze dne 29-03-2006


letni čas MF Dnes 14-09-2006 psycholog Andrew Urbiš

Jak nás příroda naprogramovala, je potřeba respektovat, to se změnit nedá. Člověka to opravdu poznamená na zdraví i psychice. Jenže málokdo si uvědomuje, že za jeho problémy stojí narušený biorytmus. Navíc díky nesmyslnému rozhodnutí o změně letního a zimního času máme všichni téměř dva měsíce v roce zbytečně přetížený organismus, a tím jsme i náchylnější ke vzniku chorob. Přitom je prokázáno, že z hlediska ekonomického změna času žádný význam nemá.




Změna času má dopad na pracovní nasazení. Přestože říjnová změna je mnohem příjemnější než ta březnová, protože si o hodinu přispíme, podle psycholožky Johany Krupové náhlé posunutí času o hodinu nikomu příliš neprospívá.
"Už se ví, že střídání letního a zimního času je pro lidský biorytmus škodlivé. Člověk se totiž nepřizpůsobí hned a následkem mohou být deprese, snížení výkonnosti a psychosomatická onemocnění, jako jsou bolesti hlavy, nebo vysoký krevní tlak," uvádí psycholožka.

MF Dnes ze dne 26-10-2006.



Profesoři Ryan Kellog a Henrik Wolf z kalifornské univerzity Berkeley zkoumali dopady prodlužování letního času v Austrálii, kde mají s časovými experimenty nejbohatší zkušenosti. Prodlužování letního času energii nešetří, spotřeba elektřiny se přesouvá do ranních hodin. Lidé musí za sychravého rána topit a svítit a večer více jezdí automobilem, protože je více světlo. To je další kysličník uhličitý z výfuků, který přispívá k oteplování Země.

Moravskoslezský deník ze dne 24-03-2007.



Z webu: http://tokugawa.bloguje.cz/510130-nenavidim-letni-cas.php

Jerry - Mail - WWW - 02.04.2007, 14:00:12
V Japonsku, zemi která přejala a vyzkoušela ledacos ze západních vymožeností, uvažovali kdysi také o zavedení letního času. Zkusili to, letní čas si zavedli, ovšem neviděli v tom nic až zas tak úžasného, pročež byl letní čas v Japonsku bez lítosti zrušen a nikomu nechybí. Pozdravuju z Tokia

Tokugawa - WWW - 02.04.2007, 22:08:38
Moji drazí Japonci :o) To je rasa!

Roman - Mail - 10.04.2007, 17:26:49
Závidím Japoncům. Holt je vidět, že jsou inteligentní národ...



Ano, někteří si změnu času pochvalují. Za své lékařské praxe jsem ovšem viděl i pacienty, kteří si se zjevnou libostí přikládali zapálenou cigaretu k vývodu z průdušnice, jelikož měli odstraněný hrtan pro rakovinu vyvolanou kouřením. Pocit libosti tedy asi není ten úplně správný ukazatel zdravosti nebo nezdravosti nějakého počínání.

V televizních zprávách jsme často svědky hysterických reakcí na poměrně bagatelní ohrožení typu ftaláty v panenkách (nic proti jejich regulaci, ale jak dlouho by dítě muselo hračku cucat, aby překročilo tolerovanou denní dávku?), případně manévry mužů ve skafandrech kvůli rozbitému rtuťovému teploměru nebo nálezu uzavřené láhve s touto kapalinou.

Při tom druhém katastrofickém spektáklu jsem si nemohl nevzpomenout na učebnicový případ slečny, která si vpíchla několik mililitrů rtuti do žíly a následně s ní žila asi dvacet let - shromáždila se jí v pravé srdeční komoře - a zemřela bez souvislostí s otravou rtutí. Páry rtuti jsou pochopitelně pěkné svinstvo, ale při několikaminutové manipulaci s uzavřenou lahví této tekutiny nebo při odstraňování jejího nepatrného množství z dobře větrané místnosti či otevřeného prostranství se ještě nikdy nikdo neotrávil.

Posun času je škodlivý faktor, který prokazatelně ohrožuje něco přes dva miliony našich spoluobčanů a žádná reakce se nekoná. Přitom adekvátní reakcí by bylo jednoduché administrativní opatření, které by pravděpodobně stálo méně než jeden výjezd jednotky ve skafandrech.

Jan Šimůnek

Vtip:
Prechod na letný čas mi fakt spôsobuje problémy... Predtým sa mi ráno postavil doma, teraz až v autobuse...




Drzý letní čas si prostě zas přišel pro hodinu našeho života.

Tak to na nás o víkendu zase hodili. Největší surovost století. Že si na ni někteří z nás už skoro zvykli, to její hloupost nijak neumenšuje. Drzý letní čas si prostě zas přišel pro hodinu našeho života. Tenhle výmysl generálů z první světové války opět otravuje poctivé lidi. Generálové tehdy hýbali hranicemi mezi národy, a tak si troufli i na čas. A jejich byrokratičtí nástupci dnes mají stejné ambice. Pohnout sluníčkem na obloze neumějí, tak holt vydají befel.

Jenže zeměkoule se při své pouti vesmírem čerta starého zajímá o to, jak jacísi tvorečkové na jejím povrchu počítají svůj kalendář, kdy si vymyslí přestupný den či podobnou legraci. Třeba rovnodennost přichází podle kosmických pravidel se svou nadlidskou pravidelností, ale lidská nepravidelnost tomuto okamžiku holt přisoudí občas jedno datum, občas jiné, občas třeba v letopočtu Pána Forda, nebo bůhvíkolikátého thermidoru, či jaké počítání si z který z človíčků vymyslí. Země se nebude přizpůsobovat ani Caesarovi, ani papeži Řehořovi, ani Konventu, ani Evropské unii, ani vládě České republiky. Lidské instituce ať mluví do lidských věcí, kosmický řád ale ať nechají na pokoji!

Ale nedělají to. Chtějí rozhodovat o tom, kolik je hodin. Země se točí dle vyšších zákonů a do toho nám nějaká zpupná vláda vydá nařízení, že hodin není tolik, ale tolik. Ta troufalost! Máme to štěstí, že žijeme v zemi, kterou prochází patnáctý poledník východní délky, a že proto v pravé poledne máme Slunce nad hlavou (v Jindřichově Hradci dokonce přímo nad temenní pleší). A do toho vám vláda chce nařizovat, že slunce bude kolmo (jasněže ve smyslu východozápadním, na sever od obratníku bude slunce vždycky trochu na jih) nad pleší až v jednu. Vlády se pletou do spousty věcí, do kterých jim nic není, ale co je moc, to je moc. Ony chtějí měnit rotaci země! Ony sahají na kosmický systém! Aristotele, vstávej! Atlasi, drž pevněji!

Slyším trapné argumenty. Třeba, že ušetříme za večerní svícení. Jak kdo. Chce-li někdo šetřit, ať chodí spát třeba se slepicema. Chce-li ušetřit nějaký úřad, ať úředníky vyžene domů před setměním. Ale měnit režim sakumprásk celému národu? Lze vůbec vyčíslit v penězích cenu tohohle násilí? Přeji každému „hodinu navíc“ odpoledne, když ji tak nutně potřebuje. Tak ať vstává, kdy chce, třeba ve tři ráno. Může být doma po poledni, jestli mu to stojí za to. Ať si fabriky určují pracovní dobu, jak chtějí, ať si tvůrci jízdních řádů hrají a počítají si své grafikony. Jenže ono je jednodušší generálně vyhlásit: Poledne už bylo, národe, protože tak rozhodla vláda!

Prý nám na podzim tu hodinu vrátí. To jo. Sedm měsíců na ní budou rajtovat a pak ji jednoho podzimního rána umolousanou, znectěnou a ohmatanou milostivě dostaneme zpět.

O mnohem menších věcech se vyhlašuje referendum či je alespoň nutný zákon, nejlépe ústavní. A otáčení zeměkoule má mít v pařátech jen vláda a její nařízení? Vláda jako dvanáct měsíčků bude rozhodovat o čase? Tak to ne! Je namístě občanská i kosmická neposlušnost. Naše i planety. Přispěme si! Zeměkoule, nedej se, toč se podle svého! Věříme tobě, ne bohorovným samozvaným tyranům času!

Že jste podobná slova ode mne už kdesi četli? No jistě! Budu to psát každý rok, dokud ta hloupost s letním časem neskončí. Oni si začali.

Ladislav Jakl na webu Neviditelný pes dne 31-03-2009

V pondělí ráno 31-08-2009 zemřel pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, kterého veřejnost znala jako nejaktivnějšího odpůrce letního času v Česku. Informovala o tom jeho dcera Stanislava Slavíková. Pecka se mnoho let neúspěšně snažil o vstup do krajské i celostátní politiky.

Stanislav Pecka se snažil o zrušení letního času, který podle něj vážně poškozuje zdraví lidí, více než čtvrt století

"Zemřel po dlouhé a těžké nemoci. Rozloučení s ním se uskuteční ve středu 9. září ve 12:00 v chrudimské obřadní síni," uvedla Slavíková.

Stanislav Pecka se snažil o zrušení letního času, který podle něj vážně poškozuje zdraví lidí, více než čtvrt století. Žádosti o odstranění časového posunu od něj pravidelně dostávali nejvyšší státní představitelé i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Svými výhradami začal atakovat politické představitele už v roce 1981, tedy počínaje tehdejším premiérem Lubomírem Štrougalem přes prezidenta Gustáva Husáka až po polistopadové prezidenty Václava Havla a Václava Klause. Letní čas v Československu platil od roku 1979.

Pecka byl vyučený strojní zámečník se strojní průmyslovkou a k profesi pekaře se dostal až po roce 1989. "Už v minulém režimu mi nebylo lhostejné, jaké konzumujeme pečivo," říkal Pecka. Kromě toho bylo jeho snem provozovat malé vodní elektrárny a vrátit na Chrudimsko pěstování vinné révy. V jeho pekárně se peče pečivo staročeským způsobem jako ve starých pecích a také podle původních receptů.

A jako pekař sám nejlépe poznal, jak změna času na lidský organismus působí. Vstával každý den ve tři hodiny, aby stihl upéci první várku. "Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří," říkal Pecka. Argumentoval tím, že nemocní lidé, závislí na pravidelném režimu, si mohou přivodit i zdravotní újmu.

Připomínal statistiky zaznamenávající více dopravních nehod. Poukazoval na to, že lidé jsou podráždění, vzteklí, méně toho udělají, takže na posun času doplácí i ekonomika a vůbec se neušetří tolik, jak tvrdí "vedení energetického byznysu". Když se v roce 1996 letní čas protáhl dokonce na celých sedm měsíců, považoval to za největší katastrofu a úplné "popírání přirozené periody života".

Diskuze na Aktuálně.cz
chudák,
už nevěděl jak by dokázal škodlivost letního času na lidské zdraví a tak ze zoufalství demostrativně zemřel.
Jeho oběť však nepřijde nazmar - Paroubegg už ohlásil účast na pohřbu a hned po položení oranžové šály na rakev nebožtíka uspořádá na místním hřbitově mimořádnou tiskovou konferenci na které se jménem ČSSD veřejně zaváže, že okamžitě po vítězných volbách letní čas bude jednou provždy zrušen.

02.09.2009 20:17
jugina
rohliky pekl vynikajici

02.09.2009 19:59
ouki
a díky úsporám...
např. úsporné žárovky, změny času apod.. prodá Čez míň energie a tak jí musí zdražit..

02.09.2009 19:10
karlen1
Šťastní lidé,
jejichž metabolismus trpí pouze dvakrát do roka při změně letního a zimního času. Kdyby tohle byly jediné nepravidelnosti v mém životě...

02.09.2009 19:07
12345hanka
Re: Šťastní lidé,
Celé dny musí být doma, že tím tak trpí, nepracují na směny, nikdy neletí nikam na dovolenou, kde je časový posun, nikdy neřádí třeba někde dlouho na večírku, nikdy nejeli v noci pro kamaráda v nouzi atd. To víš, zkrátka na to nejsou zvyklí a proto se z toho celé léto vzpamatovávají:-)

02.09.2009 19:14
ouki
Re: Šťastní lidé,
hm.. Ale blbý je, když půl roku musíš chodit na mejdan o hodinu později..

02.09.2009 19:13
KFDmatej
Když nám EU
bere žárovky a místo nich nás nutí svítit úsporkama, tak to musí být taková úspora, že to nevyrovná ani o několik hodin posunutý letní čas. Na úsporky se mohlo přistoupit výměnou za zrušení letního času. To by bylo aspoň trošku fér...

Proč pořád musíme realizovat jen blbosti !!!
(hansklein IP:[89.103.123.*], 24.10.2009 15:51)
Nechápu, proč se pořád musí točit s časem sem a tam. Akorát to blbne lidi a přínos je nulový !!! zdravé to taky dvakrát není. A jestli bude prostě středoevropský čas v zimě i v létě, tak nikdo si ani nevšimne, jaký je v tom rozdíl. Pouze v označení hodinové číslice.
A tak nechápu, proč se s tím pořád tak nesmyslně veksluje. Mě samotnému se takhle jeden rok podařilo 2 x zaspat do práce, protože biologické hodiny jen tak nepřešaltrujete. Jsem hrozně moc zvědav, jestli mi na toto téma dokáže nějaký odborník dát dost dobré vysvětlení, proč se tak vlastně pořád točí s časovým intervalem. Podle mě je to kardinální nesmysl !!!

je to úplná blbost
(.vi IP:[81.201.60.*], 24.10.2009 21:07)
Stejně je zrušení letního času nevyhnutelné, protože to způsobuje stále větší technické problémy. Před třiceti lety jsme měli doma možná dvoje hodiny na stěně, hodinky a budík, dneska pracuje s časem skoro všechno kolem nás. A bude hůř, už dnes spousta továren bez počítačů nevyrobí nic, schválně se v pondělí v práci podívám do logů z výroby, jak tam tenhle skok o hodinu vypadá. A nejhorší je to v dopravě, můj otec právě letí do jižní ameriky, tak jsem zvědav, jestli budou hodinu kroužit nad atlantikem nebo jak :) Doufejme, že do EU co nejdříve vstoupí Island, protože tam letní čas nemají a byl by to pěkný důvod, proč ho v celé EU zrušit.

(master flaster IP:[62.245.106.*], 27.03.2010 11:14)
Pro mě je čas ve vesmíru jenom jeden. A ten správný (původní) je "zimní". Staří astronomové se musí v hrobě obracet, když vidí, jak několik šmejdů si mění čas podle sebe a na přírodní zákony související se zdravím obyvatel planety zvysoka prdí.

(Medikolog IP:[86.49.69.*], 27.03.2010 12:26)
Císařpán nemohl soukromníkům nařídit, od kdy mají stanovit pracovní dobu; tak jim nařídil posunout si hodinky. Protože si je posunul i on sám a pan Bredschneider pozorně naslouchal, poddaní drželi ústa. Mocnářství po této poslední křeči krachlo a zaniklo. Pak to zavedl i Hitler krachl; bolševik, krachl; EU; dosud nekrachla.. .. a nikoho nenapadne upravit pracovní dobu a jízdní řády k určitému datu... Např. v létě pracujeme od 05.00, v zimě od 06.00 ....

Ještě že nevstávám
(Karl von Trautemberg IP:[85.207.166.*], 27.03.2010 17:10)
Tak já to mám dobré: Večer se flakám po hernách a barech a ráno (spíš na oběd) mě budí služka rovnou sklenkou šampaňského. Mě je tedy změna času úplně jedno.


Letní časový posun

Letní časový posun dodržují nejen všechny státy Evropské unie, ale platí i ve většině ostatních zemí světa.

V Česku byl poprvé zaveden v roce 1915, pravidelně pak platil za protektorátu za druhé světové války a udržel se až do roku 1949. Po 30 letech k posunu času jako k ekonomicky velmi výhodnému opatření sáhlo Československo v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů (ve státech EU byl již od roku 1976).

Až do roku 1995 dělil letní čas rok na poloviny. Zvyklostem Evropské unie se Češi přizpůsobili v roce 1996, od té doby letní čas trvá celých sedm měsíců, až do posledního víkendu v říjnu.


V pondělí ráno zemřel pekař Stanislav Pecka, muž, který proslul svým tvrdošíjným bojem proti letnímu času. Tak jako jsme rok co rok upozorňováni, že si máme na hodinkách přidávat či ubírat hodinu, uvykli jsme také na pravidelnou zmínku o tom, že podle pekaře Pecky to škodí našemu zdraví. V posledních letech se pak ještě do série citují energetici, podle kterých se přechodem na letní čas nic neušetří. Proč se tedy čas i nadále posunuje? Nikdo vlastně neví.

Boj pana Pecky za správný, pravdivý, nefalšovaný čas nebyl jenom bojem za zdraví. Sváděl také boj s lidskou hloupostí. První žádost o odstranění časového posunu posílal ještě předsedovi vlády Lubomíru Štrougalovi v roce 1981. Pokračoval i po změně režimu a jeho stížnosti končily také v koši Evropského soudu pro lidská práva. Stanislavu Peckoví se tak podařilo prokázat, že pro lidskou hloupost nic neznamenají historické zvraty ani státní hranice. Blbost je věčná a vždycky a všude se jí podaří najít hostitele.

Boj proti letnímu času se považuje za marnost a Stanislav Pecka měl pověst podivína, který hází hrách na zeď. Existuje ale větší podivínství. Tím je trvání na nesmyslu. Nad rakví muže, který se odmítal smířit s rituálem falšování času je třeba říct, že mezi stamiliony podivínů byl jedním z mála normálních Udí, když měl úctu k správnému času. Připomínejme si tohoto muže vždy, když budeme nuceni nastavovat si na hodinkách falešný čas. To, že hloupost nelze porazit, přece neznamená, že se s ní smíme smířit. A závěrem ještě to nejdůležitější. Pan Stanislav Pecka nás předešel do věčnosti, která si vystačí bez letního času. Přejme mu, ať v tom čase pravdivém najde odpočinutí a klid.

Z rubriky Deník Ivana Hoffmana dne 04-09-2009
Zemřel odpůrce letního času

Pekař PeckaPo dlouhé těžké nemoci zemřel 60letý pekař, prokurista, příležitostný léčitel a veřejný odpůrce letního času Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Nebylo známějšího bojovníka v zemi za zrušení letního času. Kvůli němu podstoupil i několik neúspěšných pokusů vstoupit do politiky. Kdo by si nepamatoval jeho kandidaturu na prezidenta republiky. Byl i zapáleným vlastencem a obhájcem malých živnostníků. Miloval rčení svého oblíbence, neohroženého novináře Karla Havlíčka Borovského: „Kdo si nechce hubu pálit, musí mlčet nebo chválit." Proslul ale především jako veřejný odpůrce letního času. Spílal za něj Hitlerovi, který ho u nás zavedl, i komunistům, kteří ho v roce 1979 přijali za svůj. O dva roky později se nezdráhal napsat i tehdejšímu předsedovi vlády Lubomíru Štrougalovi. Po roce 1989 rozjel svoje aktivity naplno. Ne vždy byl pochopen, ale vytrval. Byl o škodlivosti letního času upřímně přesvědčen. Jeden ze svých posledních protestů adresoval předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi. Tvrdil, že se v důsledku letního času sebepoškozujeme, neboť nabourává biorytmy v lidském těle. Říkával jsem mu Don Quijote de la Mancha a jeho to pokaždé dohnalo k slzám. Uznával občas, že bojuje s větrnými mlýny. Působil sice v politice exoticky, přesto sympaticky. Nebyl diplomat, nýbrž srdcař. Někdo řekne snílek, avšak v dnešní době, kdy politici nosí v hlavách spíš kalkulačky a neposlouchají vlastní srdce, to byl vzácný úkaz. Čest jeho památce!

Roman Michek Zahrádka v časopise Ve hvězdách 9/2009



Z webu Neviditelný pes:

SPOLEČNOST: Zrušme letní čas!
30. března 2011
Ladislav Jakl

Představte si, že máte v peněžence pětistovku. Chcete v ní mít víc? To je jednoduché. Začtěte pětistovce říkat tisícikoruna. A hned budete mít ve své peněžence dvojnásobek.

Co na tom, že budete mít reálně peněz pořád stejně. Ale budete si moci říct: mám v peněžence tisícikorunu! Že to je pošetilé? Jistě. Ale s letním časem je to stejné.

Představte si, že vláda svým nařízením přejmenuje roční období na roky. Víte, jak se nám hned prodlouží průměrný věk? I já už budu dvousetletý a dokonce i několik čtyřsetletých se v nás najde! Přitom to stálo tak málo, jednu větu ve vládním nařízení. Že ve skutečnosti žádný čtyřsetletý nebude? Ale budeme jim tak moci říkat! Že to je pošetilé? Jistě. A s letním časem je to stejné.

Milovníci sociálního inženýrství nám říkají, že díky letnímu času je večer déle světlo. Opravdu? Světlo je úplně stejně dlouho s letním časem i bez něj, to se nedá zařídit vyhlášením změny času. Delší večer nezařídíme tím, že tomu okamžiku, kterému jsme do minulého týdne říkali osm večer, budeme najednou říkat devět večer. Tím se delší den neudělá, jen tomu budeme jinak říkat. Peníze se nerozmnoží tím, že pětistovkám začneme říkat tisícikoruny. Věk se neprodlouží tím, že kvartály přejmenujeme na roky.

Milovníci sociálního inženýrství vám řeknou, že delší večer stejně bude, protože jim dřív skončí práce o oni budou mít delší večer. Ale co jim v tom brání? Mohu dělat pekaře nebo popeláře, nebo si jinak domluvit směny. Že to nejde, protože by se jim ostatní nepřizpůsobili? Pche, tak se nás nebudou ptát, donutí nás všechny k posunu pracovní doby nařízením vlády o letním čase!

Letní čas je formou násilí a sociálního inženýrství. Je to jeden z projevu nátlaku, kterým si nutiči zařídí nedobrovolnou změnu chování ostatních tak, aby jim vyhovovala. A my jsme si to i letos zase nechali líbit. Největší surovost století. Že si na ni někteří z nás už skoro zvykli, to její hloupost nijak neumenšuje. Drzý letní čas drzých sociálních inženýrů si prostě zas přišel pro hodinu našeho života.

Tenhle výmysl generálů z první světové války rok co rok otravuje poctivé lidi. Generálové tehdy hýbali hranicemi mezi národy a tak si troufli i na čas. A jejich byrokratičtí nástupci dnes mají stejné ambice. Pohnout sluníčkem na obloze neumějí, tak holt vydají befel.

Jenže zeměkoule se při své pouti vesmírem čerta starého zajímá o to, jak jacísi tvorečkové na jejím povrhu počítají svůj kalendář, kdy si vymyslí přestupný den či podobnou legraci. Třeba rovnodennost přichází podle kosmických pravidel se svou nadlidskou pravidelností, ale lidská nepravidelnost tomuto okamžiku holt přisoudí občas jedno datum, občas jiné, občas třeba v letopočtu Pána Forda, nebo bůhvíkolikátého thermidoru, či jaké počítání si z který z človíčků vymyslí. Země se nebude přizpůsobovat ani Caesarovi, ani papeži Řehořovi, ani Konventu, ani Evropské unii, ani vládě České republiky. Lidské instituce ať mluví do lidských věcí, kosmický řád ale ať nechají na pokoji!

Ale nedělají to. Chtějí rozhodovat o tom, kolik je hodin. Země se točí dle vyšších zákonů a do toho nám nějaká zpupná vláda vydá nařízení, že hodin není tolik, ale tolik. Ta troufalost! Přitom máme to štěstí, že žijeme v zemi, kterou prochází patnáctý poledník východní délky, a že proto v pravé poledne máme Slunce nad hlavou (v Jindřichově Hradci dokonce přímo nad temenní pleší). A do toho vám vláda chce nařizovat, že slunce bude kolmo (jasněže ve smyslu východozápadním, na sever od obratníku bude slunce vždycky trochu na jih) nad pleší až v jednu. Vlády se pletou do spousty věcí, do kterých jim nic není, ale co je moc, to je moc. Ony chtějí měnit rotaci země! Ony sahají na kosmický systém! Aristotele, vstávej! Atlasi, drž pevněji!

Slyším trapné argumenty. Třeba, že ušetříme za večerní svícení. Jak kdo. Chce-li někdo šetřit, ať chodí spát třeba se slepicema. Chce–li ušetřit nějaký úřad, ať úředníky vyžene domů před setměním. Ale měnit režim sakumprásk celému národu? Lze vůbec vyčíslit v penězích cenu tohohle násilí? Přeji každému „hodinu navíc“ odpoledne, když ji tak nutně potřebuje. Tak ať vstává, kdy chce, třeba ve tři ráno. Může být doma po poledni, jestli mu to stojí za to. Ať si fabriky určují pracovní dobu, jak chtějí, ať si tvůrci jízdních řádů počítají své grafikony. Jenže ono je jednodušší generálně vyhlásit: poledne už bylo, národe, protože tak rozhodla vláda!

Prý nám na podzim tu hodinu vrátí. To jo. Sedm měsíců na ní budou rajtovat a pak ji jednoho podzimního rána umolousanou, znectěnou a ohmatanou milostivě dostaneme zpět.

O mnohem menších věcech se vyhlašuje referendum či je alespoň nutný zákon, nejlépe ústavní. A otáčení zeměkoule má mít v pařátech jen vláda a její nařízení? Vláda jako dvanáct měsíčků bude rozhodovat o čase? Tak to ne! Je namístě občanská i kosmická neposlušnost. Naše i planety. Přispěme si! Zeměkoule, nedej se, toč se podle svého! Věříme tobě, ne bohorovným samozvaným tyranům času!

----------------------------------Diskuse----------------------------------------------

Bohužel - malé děti konsensuálně odmítají usnout o hodinu dřív a ráno je pak nemožné je o tu hodinu dřív vynorovat. Ty dvě hodiny pak ztrácejí rodiče marnou snahou je večer zahnat do postele a ráno zase vyhnat ven. Ve škole se učí de facto od sedmi, takže vám půlka dětí ještě klimbá, atd.
mf




Zrušme letní čas!
23. března 2012

Letní čas je umělá hloupost.

Nic dobrého nepřináší, zato lidem otravuje život.

Zrušme ho.

Hodně lidí se domnívá, že čas je dán dohodou.

A že je jedno, jak ho počítáme. Jiní si myslí, že existuje něco jako zimní čas. Ale vůbec ne. Čas je objektivní a je dán zeměpisnou délkou.

Poledne je tehdy, když je slunce nejvýš. Je tedy v každém místě v jinou chvíli. A tak lidi Zemi rozdělili na 24 pásem a v každém platí stejná hodina. Na jedno pásmo připadá patnáct délkových stupňů. Nultý stupeň si ukradli pro sebe Londýňané. My máme to štěstí, že střed prvního pásu od Londýna (15. poledník) prochází naší zemí, přesněji Jindřichovým Hradcem. Jiné země (třeba Německo) se musí tulit k nebližšímu příslušnému poledníku (což je pro Němce ten náš) a mají nám co závidět – jejich čas je o několik desítek minut vychýlen.

Náš středoevropský čas je tedy dán sluníčkem, které je v našem poledni plus minus pár minut přímo nad námi. Je to náš normální čas, ne jakýsi "zimní". A co my děláme každý rok? Čas změníme. Říkáme mu letní čas, ale ve skutečnosti je to čas východoevropský. Každý rok dobrovolně počítáme čas tak, jako kdybychom najednou žili kolem 30. poledníku, tedy v Petrohradě, Kyjevě, Kišiněvě, Oděse, Istanbulu nebo v Káhiře. No není to hloupé? Proč užívat kyjevský čas, když máme svůj?

Představte si, že máte v peněžence pětistovku. Chcete v ní mít víc? To je jednoduché. Začněte pětistovce říkat tisícikoruna. A hned budete mít ve své peněžence dvojnásobek. Co na tom, že budete mít reálně peněz pořád stejně. Ale budete si moci říct: mám v peněžence tisícikorunu! Že to je pošetilé? Jistě. Ale s letním časem je to stejné.

Milovníci sociálního inženýrství nám říkají, že díky letnímu času je večer déle světlo. Opravdu? Světlo je úplně stejně dlouho s letním časem i bez něj, to se nedá zařídit vyhlášením změny času. Delší večer nezařídíme tím, že tomu okamžiku, kterému jsme do minulého týdne říkali osm večer, budeme najednou říkat devět večer. Tím se delší den neudělá, jen tomu budeme jinak říkat. Peníze se nerozmnoží tím, že pětistovkám začneme říkat tisícikoruny.

Milovníci sociálního inženýrství vám řeknou, že bude delší večer, protože jim dřív skončí práce. Ale co jim v tom brání? Mohu dělat pekaře nebo popeláře nebo si jinak domluvit směny. Že to nejde, protože by se jim ostatní nepřizpůsobili? Tak se nás nebudou ptát a donutí nás všechny k posunu pracovní doby nařízením vlády o letním čase?

Letní čas je formou násilí. Je to jeden z projevu nátlaku, kterým si nutiči zařídí nedobrovolnou změnu chování ostatních tak, aby jim vyhovovala. Největší surovost století. Že si na ni někteří z nás už skoro zvykli, to hloupost změny nijak neumenšuje.

Tenhle výmysl generálů z první světové války rok co rok otravuje poctivé lidi. Generálové tehdy hýbali hranicemi mezi národy, a tak si troufli i na čas. A jejich byrokratičtí nástupci dnes mají stejné ambice. Pohnout sluníčkem na obloze neumějí, tak vydají befel.

Jenže zeměkoule se při své pouti vesmírem nezajímá, jak jacísi tvorečkové na jejím povrhu počítají svůj kalendář, kdy si vymyslí přestupný den či podobnou legraci. Třeba rovnodennost přichází podle kosmických pravidel se svou nadlidskou pravidelností, ale lidská nepravidelnost jí přisoudí občas jedno datum, občas jiné, občas v letopočtu Pána Forda nebo bůhvíkolikátého thermidoru či jaké počítání si který z človíčků vymyslí. Země se nebude přizpůsobovat ani Caesarovi, ani papeži Řehořovi, ani Konventu, ani Evropské unii, ani vládě České republiky. Lidské instituce ať mluví do lidských věcí, kosmický řád ale ať nechají na pokoji!

Ale nedělají to. Chtějí rozhodovat o tom, kolik je hodin. Země se točí dle vyšších zákonů a do toho nám nějaká zpupná vláda vydá nařízení, že hodin není tolik, ale tolik. Ta troufalost! Vlády se pletou do spousty věcí, do kterých jim nic není, ale co je moc, to je moc. Ony chtějí měnit rotaci země! Ony sahají na kosmický systém! Aristotele, vstávej! Atlasi, drž pevněji!

Slyším trapné argumenty. Třeba že ušetříme za večerní svícení. Chce-li ušetřit nějaký úřad, ať úředníky vyžene domů před setměním. Ale měnit režim celému národu? Lze vůbec vyčíslit v penězích cenu tohohle násilí? Přeji každému "hodinu navíc" odpoledne, když ji tak nutně potřebuje. Tak ať vstává, kdy chce, třeba ve tři ráno. Může být doma po poledni, jestli mu to stojí za to. Ať si fabriky určují pracovní dobu, jak chtějí, ať si tvůrci jízdních řádů počítají své grafikony. Jenže ono je jednodušší generálně vyhlásit: poledne už bylo, národe, protože tak rozhodla vláda!

Prý nám na podzim tu hodinu vrátí. To jo. Sedm měsíců na ní budou rajtovat a pak ji jednoho podzimního rána umolousanou, znectěnou a ohmatanou milostivě dostaneme zpět.

O mnohem menších věcech se vyhlašuje referendum či je alespoň nutný zákon, nejlépe ústavní. A otáčení zeměkoule má mít v pařátech jen vláda a její nařízení? Tak to ne! Je namístě občanská i kosmická neposlušnost. Naše i planety. Přispěme si! Zeměkoule, nedej se, toč se podle svého! Věříme tobě, ne bohorovným samozvaným tyranům času!

Právo, 22.3.2012
Autor je ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky
Ladislav Jakl



Stroj na natahování času.:
Autor: J. Hruška Datum: 9.4.2014 9:25 Polemika na webu Neviditelný pes

Dobrý den. Dál jsem ty autorovy plky nečetl: "Stařeček se stařenkou poseděli na zápraží,(,?) aby si zaslouženě prohřáli staré kosti. Všichni tito lidé nemuseli spěchat domů."

Lež jako věž a kdo lže ten krade.! Při nejmenším svobodu, když ne zdraví.

Všichni tito lidé museli sledovat "letní" čas aby nepropásli např. "Události" v TV za ještě přímého slunečního svitu v 19 hodin. Zahrádkáři museli za vlahého podvečerní vánku před západem slunce spěchat na poslední autobusový spoj. Rozdováděné děti nechápali, že za plného slunečního svitu z prosluněné zahrádky musí jít sledovat "Večerníček" v 18:45 a jít spát, protože musí zítra za tmy s maminkou vstávat a pospíchat do školky. Starší školáci klopýtali za tmy k rannímu autobusu ohrožované svítícími auty řízenými ještě v polospánku se zpožděním do práce spěchajícími šoféry. Ve škole "letní" experiment ještě dvě hodiny dospávali. Všichni tito lidé, když si vychutnali večerní opojení, ranní kocovinu snad přežili, jak dlouho ještě? Pánům úředníkům se to vstává už za ranního rozbřesku v dejme tomu 7:30 aby v klídku při kafíčku zapnuli počítač a začali odpočítávat "letní" pracovní dobu.

Z dětství si pamatuji pohádku o "Stroji na natahování času". Jistému mocipánovi se nelíbilo, že čas rychle utíká a poddaní toho málo udělají. Nechal si tedy udělat "Stroj na natahování času". Mělo to však háček, aby stroj fungoval musel ho pán obsluhovat sám, v pohádce točil klikou. Dále si to domyslete sami. Vládní byrokracie nutí obsluhovat stroje na natahování večerů dělníky, proč asi? Zdař Bůh, pane autore. Josef.

* * *

Diskuze na lidovky.cz:
J. David 26.3.2017 8:40
Dle času pásma SEČ, nesprávně nazývaný "zimní", vstávám na cestu do pracovního procesu okolo 1:30-2:00 SEČ (jezdím s ranními komoditami od 4:30 SEČ). Holt budu muset podle časoměru legislativně nastaveného na pásmo VEČ (o jedno časové pásmo zpět), biologicky vstávat o hoďku dříve, tedy abych zvládl si uvařit ranní kávičku, prolétnout mailíky a vyvenčit čubinu, nebo si to intermezzo odpustit, a vstávat biologicky stejně. Problémy jsou u mne dva, první je časové vnímání mé čubinky na to, že ji o hodinu dříve tahám ven, zívá a kouká na mne, jako na debila, co si to vymýšlím za blbost a druhá je ta, že zase budu jezdit za tmy, a vyhýbat se motajícím se pumpičkářům, jejichž biorytmy jsou po určité přechodné období v "hajzlu". Jo, ještě maličkost. Ranní stolice. Nucená peristaltika násilně o hodinu dříve je málo účinná, ta biologická našince přepadne až v kabině vozidla. Nu, příroda versus "legislativně poručíme nejenom větru a dešti, ale i času". Blbost, ouřední dienstreglamá.


Astrology Pacific  
Stránka byla upravena programem HTMLPad